
Cyklistická stezka Brno–Vídeň
Cyklistická stezka Brno–Vídeň stezka spojuje dvě středoevropské metropole. Prochází převážně územím jižní Moravy a dolnorakouské oblasti Weinviertel. Oba sousedící regiony jsou proslulé vínem, vinicemi a svou vinařskou kulturou. Díky množství atraktivních cílů a mírnému terénu jsou ideálním místem pro cykloturistiku. Samotná stezka, vedoucí z Brna přes Židlochovice, Pasohlávky a Nový Přerov k hraničnímu přechodu Hevlín/Laa an der Thaya a dále přes Mistelbach do Vídně, měří téměr 170 km.
Cyklostezka po rovince
Cyklostezka vede krajinou, která je rovinatá, posetá poli a vinohrady, lemovaná akátovými lesíky, větrolamy, kyticemi vlčích máků a slunečnic. Při projížďce mikroregionu Hrušovansko se můžete kochat jedinečnými výhledy do širokého okolí, sousedních regionů Mikulovska i rakouského Land um Laa. Délka: 44 km Trasa, okruh: Hevlín, Jevišovka, Hrušovany n. J., Pravice, Šanov, Velký Karlov, Dyjákovice, Hevlín
Chráněná krajinná oblast Pálava
Pálava leží uprostřed prastaré kulturní krajiny jižní Moravy. Mezi dnešními Dolními Věstonicemi a Pavlovem ležela pravěká tábořiště lovců mamutů. Jeden z nich tu po sobě zanechal světoznámou sošku Věstonické Venuše. Krajina výběžku Panonské nížiny, Pavlovské vrchy byla v roce 1976 vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí a o deset let později biosférickou rezervací UNESCO.
Promenáda Pasohávky
Procházek po jižní Moravě není nikdy dost, a tak si udělejte čas i na návštěvu krásné promenády v Pasohlávkách. Je nenáročná, a tak ji zvládnou uťapat i nejmenší chodci. Malé děti se po ní budou prohánět na kolech nebo na odrážedlech, zatímco vy si budete vychutnávat příjemnou cestu mezi Pasohlávkami a lagunami horní Novomlýnské nádrže. A pokud zrovna brázdíte cyklostezky v okolí, nebojte se zamířit i sem, jelikož součástí promenády je řada cyklostezek, které vás dovedou k přírodní rezervaci Betlém nebo k naučné stezce Věstonické nádrže.
Přístav a Yacht Club Pavlov
Plavba lodí po dolní Novomlýnské nádrži vodního díla Nové Mlýny. Je to třetí a také největší jezero z této soustavy. Plujeme mezi přístavy Yachtclub Pavlov, kemp MARS Šakvice a Dolní Věstonice. Můžete si vybrat vyhlídkovou plavbu, která vždy začíná a končí ve stejném přístavu, nebo můžete v kterémkoliv přístavu nastoupit a vystoupit (třeba s vaším jízdním kolem) a naši loď využít jen jako zpříjemnění vaší cesty po pálavských vrších. V okolí lze navštívit vyhlášené vinné sklepy, zříceninu gotického hradu Děvičky nebo archeologickou expozici v Pavlově či v Dolních Věstonicích.
Archeopark Pavlov
Lovci mamutů žili hlavně v tlupách, v době lovu nebo rituálních svátků se ale shromažďovali. Jedno ze sídlišť, kam se pravidelně vraceli, vzniklo i u Pavlova. Sídliště paleolitických lovců se podařilo objevit ve druhé polovině minulého století a bylo prohlášeno národní kulturní památkou. Unikátní budova archeoparku získala ocenění stavba roku 2016. Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.
Bowling Hrušovany
Domácí útulné prostředí spojené s bowlingem a komfortním posezením nabízí uspořádání různých oslav, večírků, narozenin a všeho možného, co si jen lze představit. Poskytujeme kompletní servis– vynikající jídlo a pití. Funguje to jednoduše.
Therme Laa
Aquapark v Laa je postaven v moderním stylu a splňuje všechny dnešní náročné požadavky návštěvníků. Uprostřed lázní se nachází velký krytý bazén, ve kterém je termální voda o velice příjemné teplotě kolem třiceti pěti stupňů. Můžete zde jen tak relaxovat či si užívat místních vířivek. Z tohoto vnitřního bazénu máte možnost vyplavat do venkovního bazénu. Venku se totiž nachází celkem tři bazény, které jsou v celoročním provozu.
Aqualand Moravia
Hledáte místo, kde starosti odplavou samy, případně je spláchnete pořádným proudem vody? Tím místem je Aqualand Moravia! Vodní park, který nabízí nekonečnou zábavu a relax pro děti i pro dospělé. Je vám k dispozici 16 bazénů včetně dvou venkovních s teplotou vody 37 °C, 24 tobogánů a skluzavek a 30 saun.
Tajemné znojemské podzemí
Znojemské podzemí je jedno z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů ve střední Evropě, jehož počátky vzniku se datují do 14. století. O přesném datu a účelu jejich vzniku neexistují žádné písemné záznamy v městských kronikách. Spletitá podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Rozlehlé bludiště podzemních chodeb a sálů, situované pod celým areálem středověkého města, vzniklo propojením sklepních prostor jednotlivých měšťanských domů a paláců. Smyslem tohoto propojení byla snaha ochránit obyvatele města před útrapami spojenými s obléháním města a případným rabováním cizích vojsk přímo ve městě po jeho dobytí.
Lednicko – Valtický areál
Lednicko-Valtický areál je nejrozsáhlejší krajinný celek v Evropě a od roku 1996 je zapsán jako součást světového a kulturního dědictví UNESCO. Jeho rozloha je 283,09km2 a součástí areálu jsou dva zámky, rybníky, parky, obora s částí lužního lesa a několik dalších drobných staveb a zámečků. Jeho hlavními částmi jsou Valtický zámek a Lednický zámek. V jeho zámeckém parku můžeme navštívit Minaret, nedaleko od něj je lovecký zámeček Janův hrad. Nedaleko města Břeclav je lovecký zámeček Pohansko. V okolíareálu můžete navštívit i další stavby jako např. Hraniční zámeček, Apollonův chrám, Rendez-vous, Kolonádu na Reistině, Rybniční zámeček, Lovecký zámeček, kapli Svatého Huberta, Nový dvůr, Belveder a jiné.
Klášter Rosa Coeli
olní Kounice jsou starobylou obcí, jejíž původ se odvíjí od nejstaršího ženského kláštera na Moravě (1181), přesněji od kláštera premonstrátek zvaného Rosa coeli (Růže nebes). Klášter byl roku 1420 za husitských válek vypálen a v roce 1526 byl zrušen docela. Po zániku kláštera se pod vlivem nedalekých husitských Ivančic do Dolních Kounic rozšířily sekty novokřtěnců, českých bratrů a valdenských. Zřícenina bývalého klášterního kostela (chrámu Panny Marie) je úchvatná gotika v nejsyrovější kamenné podobě. Namísto klenutého stropu obdivujeme oblaka a ptáky a místo varhan kvílí v kamenných portálech vítr. V noci z kůru volá sýček… a chrámovou loď nasvěcuje měsíc…V létě pokrývá zemi vysoká tráva, v zimě bělostný sníh.
Zámek Mikulov
Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově. Historie mikulovského zámku sahá hluboko do středověku. V 11. století, kdy se tvořila hranice mezi Rakouskem a Moravou, stála na tomto skalnatém navrší dřevěná pevnost a pod její ochranou v údolí tržní ves s kostelem. V druhé polovině 16. století připadl hrad rodu Dietrichsteinů, kteří jej spravovali až do roku 1945.
Lyžování v okolí Vranova nad Dyjí
Milovníci lyžařských běžeckých tras mohou v oblasti Národního parku Podyjí vyzkoušet zajímavé běžkařské trasy především v okolí Vranova nad Dyjí, Lesné, Čížova a Hardeggu. Zimní turistika v NP Podyjí (včetně možnosti běžkování) je netradiční, avšak o to zajímavější formou rekreace. Příroda NP Podyjí a Vranovska je atraktivní nejenom v létě, ale má své kouzlo po celý rok, od jara do zimy. Zimní turistika na území NP Podyjí / Thayatal se řídí stejnými pravidly Návštěvního řádu NP Podyjí jako cykloturistika a turistika v běžné turistické sezoně. Běžkování je povoleno na všech vyznačených turistických a cykloturistických stezkách.